Saturday, July 20, 2019 Land of Legends Race Results

ADMAR Construction Equipment & Young Agency present Saturday Spectacular

Pepsi Big-Block Modified

*Feature (35 laps): 1. 9s-Matt Sheppard ($2,000), 2. 1j-Justin Haers, 3. 49-Billy Dunn, 4. 23-Kyle Coffey, 5. 19w-Justin Wright, 6. 14j-Alan Johnson, 7. 77-Lance Dusett, 8. 7f-Matt Farnham, 9. 22g-Gil Tegg Jr., 10. 25-Erick Rudolph, 11. 1-Steve Paine, 12. 11j-James Sweeting, 13. 82-Gary Tomkins, 14. 21x-Eric Williams, 15. 44v-Phil Vigneri III, 16. 22-Jeff Daugherty, 17. 63-Adam Roberts, 18. 31m-Jimmy Maier, 19. 28p-Eldon Payne,Jr., 20. 14ny-Daniel Johnson Jr., 21. 12x-Dillon Groover.

Heats (8 laps)

#1: A.Johnson, Sheppard, Groover, Sweeting, Dunn, Dusett, Roberts.

#2: Tegg, Coffey, Maier, Paine, Tomkins, Vigneri, Payne.

#3: Daugherty, Haers, Wright, Rudolph, Farnham, Williams, D.Johnson.

 

SuperGen Products with Champion Power Equipment CRSA Sprint Car Series

*Feature (20 laps): 1. 66-Erik Karlsen ($750), 2. 45-David Ferguson, 3. 42-Jesse Pruchnik, 4. 3a-Jeff Trombley, 5. 61-John Scarborough, 6. 75-Brandyn Griffin, 7. 26j-Johnny Kolosek, 8. m1-Justin Mills, 9. X-Dan Bennett, 10. 48a-Alysha Bay, 11. 410-Jerry Sehn Jr., 12. 121-Steve Glover, 13. 99-Andy Jacobus, 14. 48jr.-Darryl Ruggles, 15. 38-Jason Whipple, 16. 13t-Trevor Years, 17. 9-Jordan Noody, 18. 19j-Mike Jackson, 19. 18c-Dan Craun.

Heats (8 laps)

#1: Ferguson, Bay, Karlsen, Griffin, Sehn, Jackson, Noody.

#2: Trombley, Mills, Ruggles, Bennett, Years, Glover.

#3: Scarborough, Kolosek, Pruchnik, Jacobus, Whipple, Craun.

 

Canandaigua Chrysler-Dodge-Jeep-Ram Sportsman Modified

*Feature (25 laps / Unofficial Pending Post-Race Technical Inspection): 1. 11n-Ricky Newton ($750), 2. 113jr.-Frank Guererri Jr., 3. 12g-Matt Guererri, 4. 117jr.-C.J. Castelletti, 5. 1x-Andrew Smith, 6. 1f-A.J. Lloyd, 7. 2k-Anthony Kimble, 8. 20x-Kevin Ridley, 9. 31-Kane Bristol, 10. 56-Garrison Krentz, 11. 34-Kevin Root , 12. 1-Billy Paine, 13. 21h-Bob Henry Jr., 14. 7-Paul Guererri, 15. 9-Tim Baker, 16. 29g-Steve Gray, 17. c21-Jeff Davoli, 18. 1L-Jeff Lawrence, 19. 01-Doug Smith, 20. 25g-Nick Guererri, 21. 2-Loren Lincoln, 22. 93-Tyler Vinson, 23. 3m-Mike Stanton Jr., 24. 92-Wesley Hayes.

Heats (8 laps)

#1: A.Smith, M.Guererri, Ridley, Lincoln, Lawrence, D.Smith, Borden, Wilbur.

#2: P.Guererri, Gray, Vinson, Davoli, Hayes, Stevenson, A.Payne(DNS).

#3: Newton, F.Guererri, Bristol, Lloyd, Kimble, Henry, Root, Velez.

#4: Castelletti, Paine, Baker, Stanton, Krentz, N.Guererri, Z.Payne, Karlsen.

Consolation (8 laps)

#1: Henry, Root, N.Guererri, D.Smith, Z.Payne, A.Payne, Velez, Karlsen, Wilbur, Stevenson, Borden(DNS).

B-Feature (12 laps): 1. 7z-Zach Payne, 2. 21v-Tony Velez, 3. 77-Benny Karlsen, 4. 23b-Timmy Borden Jr., 5. 13-Mickey Wilbur, 6. 28a-Alex Payne, 7. 4-Keith Stevenson(DNS).

 

Smith Bros. Drywall Street Stock

*Feature (15 laps): 1. 36-Jimmy Grant, 2. 25b-Marc Minutolo, 3. 57j-Quinn Sutherland, 4. 00-Mike Welch, 5. 99-Adam DePuy, 6. 64-Bob Buono, 7. 02-Brad Steinruck, 8. 55b-Blane Smith, 9. 55p-Parker Smith, 10. 9-Aksel Jensen, 11. 69r-Carl Whittaker, 12. 4j-Jason Doty, 13. 12s-Dakota Sharp, 14. 122-Chris Beyea, 15. 11j-Jeffrey Lalonde, 16. 34q-Jason Quigley, 33-William Bradley Jr.(DNS), 74-Ronald “Bundy” Metcalf(DNS).

Heats (6 laps)

#1: Sutherland, Grant, B.Smith, Quigley, Jensen, Doty, Whittaker, Bradley, Lalonde(DNS).

#2: Steinruck, Minutolo, P.Smith, DePuy, Buono, Sharp, Welch, Beyea(DNS), Metcalf(DNS).

 

NEXT EVENT: 176th Ontario County Fair Special, Wed-July 24 @ 7pm; Sportsman 'Cabin Fever'(40L)/305 Sprint(25L/Double Points)/Street Stock(20L/Double Points) with 50/50 Raffle proceeds benefitting the 4H Club of Ontario County. *No Racing Sat., July 27.